wtorek, 1 września 2015

Diagnoza

Obecnie kobiety muszą się mierzyć z wieloma przeciwnościami losu. Społeczeństwo wymaga dzisiaj od kobiet, by były dobrymi matkami, gospodyniami i żonami. Dodatkowo powinny się spełniać zawodowo, czyli "robić karierę". Płeć piękna ma to do siebie, że daje sobie radę ze wszystkim. Ale niestety nie każda kobieta może robić coś ponad swoje siły. Kiedy w grę wchodzi choroba, świat może się zawalić i to na dobre.

Kobiety często słyszą niepokojącą diagnozę. Sama znam wiele kobiet, które na co dzień borykają się ze schorzeniami ginekologicznymi. Jak wiemy problemy z macicą i jajnikami ścierają sen z powiek nie jednej młodej dziewczynie. Chodzi przede wszystkim o to, że świadomość społeczeństwa rośnie, ale znieczulica jest w nas mocno zakorzeniona. Czasem chora kobieta musi nosić na swoich barkach nie tylko swoje problemy, ale również całej rodziny.

Jedną z takich jednostek chorobowych jest endometrioza. Ta choroba - inaczej nazywana wędrującą śluzówką - objawia się rozrostem błony śluzowej macicy poza samą jamą macicy. Endometrioza dotyka co piątą dorosłą kobietę w okresie rozrodczym. 

Przyczyny endometriozy nie są do końca znane. Istnieje kilka teorii na ten temat. Warto zapamiętać, że każdy przypadek zachorowania na endometriozę jest inny. 

Uważa się, że za poszczególne objawy endometriozy odpowiedzialna jest lokalizacja komórek endometrium. Objawy, które najczęściej występują to ból i niepłodność.

Co ciekawe i zarazem smutne, endometrioza stanowi duże wyzwanie dla lekarza, który ma zdiagnozować chorobę. Specjalistyczne badania nie zawsze gwarantują odkrycie choroby. Aby zdiagnozować endometriozę, należy zawsze przeprowadzić zwykłe badanie ginekologiczne, USG i w końcu laparoskopię. 

Jeśli zdiagnozujemy już endometriozę, to zaczyna się leczenie. Ogólnie rzecz biorąc, leczenie może być chirurgiczne lub farmakologiczne. Wybór leczenie zależy przede wszystkim od tego, co chcemy osiągnąć. jedno jest pewne, nie da się wyleczyć endometriozy. Możemy niwelować jej skutki, co wiąże się z ciągłym przyjmowaniem leków i stałą kontrolą lekarza. Istnieje też skrajna forma leczenie, która polega na całkowitym usunięciu macicy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz